Chov achatiny nebo-li česky oblovky
Proč chovat achatinu?
Když si pořizujeme mazlíčka tak si musíme v první řadě uvědomit, proč si dané zvířátko chceme pořídit. Proč si tedy pořídit zrovna oblovku?
Jeden z důvodů, proč si pořídit Achatinu je ten, že se jedná o velice nenáročného společníka, který nevyžaduje žádnou extrémní péči. Postačí jim miska s vodou, potrava a celkem nenáročný výbeh v podobě terária. Dalším důvodem může být to, že Achatiny nemají žádnou srst a jsou tedy vhodné i pro členy domácnosti trpící alergií. Zvířat, která jsou vhodná pro alergiky je málo, a proto je krásný pocit si achatinu vytáhnout a nechat si ji třeba na dlani. Držet achatinu v ruce je velmi příjemný a uklidňující zážitek! Achatiny nejsou jen obyčejní šneci, jaké můžeme spatřit na naší zahradě. Jsou to nádherní tvorečkové, kteří vás budou fascinovat nejen svojí velikostí. Pokud jim dáte šanci, ale jedná o nádherná stvoření, která vás jistě přesvědčí o jejich výjimečnosti. Achatiny jsou známé především díky jejich slizu, který se používá do krémů, které pomáhají především u kožních onemocnění (lupenka, ekzémy…).
Nenáročný je pak především chov oblovek, jelikož vám nezabere čas ani moc financí nemusíte vynaložit do jejich chovu. Jednotlivé Achatiny lze pořídit od několika desítek korun, a to nehledě na druhu.
Pozor! Jediným větším zásahem do rozpočtu bude však terárium, které se dá ovšem nahradit jakýmkoliv plastovým boxem.
Chov achatiny
Terárium
Pokud nechcete kupovat drahé terárium, které zabírá mnoho místa, poslouží vám plastový box. V první řadě však musíme zvolit i správnou velikost, kterou volíme podle velikosti chovaného druhu. Každá achatina je v dospělosti jinak velká, a proto volíme pro každý jiný druh jinou velikost. Říká se, že na každý 1 cm ulity chované Achatiny je potřeba 1 litru terária.
Plastový box musíme naplnit vhodným substrátem. Můžeme použít například:
● kokosové stelivo – lignocel
● čistá rašelina
● čistá rašelina + bukové štěpky
Dále by terárium mělo obsahovat: misku na vodu (potravu, která se však může pokládat i do substrátu), sépiovou kost, díky které roste ulita achatiny, kameny, mech, prolejzačky v podobě klacíků, popřípadě úkryt, kam se mohou achatiny schovat.
Potrava
Pokud chceme, aby chatiny byly šťastné je nutné zvolit vhodnou potravu. Oblovky jsou nenáročné a je možné krmit je veškerou zeleninou. Podívejte se na malý výčet věcí, které jsou pro achatiny vhodné:
● salátová okurka
● listový salát
● listy smetanky lékařské
● cuketa
● jahody
● vařené vajíčko
● vařená brambora
● banán
● avokádo
● jablko
● mrkev (nastrouhaná)