Nejúspěšnější muži v byznysu ve 21. století
Většina založených firem zůstává v malé či střední velikosti. Pár firem se vypracuje na ty velké a nadnárodní firmy, které mají pobočky všude na světě. Jsou však firmy, které jejich byznysmeni dostali do takových výšin, že jsou známé po celém světě. Kdo to vlastně byl?
Steven Jobs. Kdo by ho neznal. Tento Američan byl zakladatelem, výkonným ředitelem a předsedou představenstva firmy Apple. Svoji firmu dostal z garáže až do takových výšin, že ji znají opravdu téměř všude na světě. Samozřejmě v tom nebyl sám ale byl nejvíce viditelná osobnost, která za úspěchem firmy jistě stála. Jeho řečnické a vizionářské schopnosti mu dodávali ohromnou sílu.
V roce 2017 se stal podnikatelem roku kanadský podnikatel Murad Al-Khatib. Jeho život se změnil poté, co ve sklepě rodinného domu vymyslel podnikatelský plán, který mu zajistil přední obchodování s luštěninami na celém světě. Přesvědčil totiž farmáře, aby se více věnovali pěstování čočky, cizrny a hrachu. S těmito plodinami poté začal obchodovat. Díky tomu, že po těchto plodinách je přirozená poptávka, nebyl problém tyto produkty udat. V současné době jeho firma vlastní čtvrtinu globálního podílu na trhu s luštěninami.
Když jsme u těch úspěšných podnikatelů, nebylo by fér, kdybychom nezmínili aspoň jednoho českého. A zmíníme zde hned dva. Petr Chmela a Jiří Vaculík. Dva kamarádi, kteří začali v roce 1994 vyrábět kuchyňské potřeby. Ty vyrábí firma dodnes pod názvem Tescoma. Tescoma je jedna z mála českých firem, která je známá opravdu po celém světě, především kvůli propojení funkčnosti a designu, na což se firma zaměřuje. Firma je opravdu na světové úrovni a to především díky zakladatelům, kteří ji vybudovali v garáži ve Zlíně. Bohužel v roce 2019 zemřel Jiří Vaculík, což bylo pro firmu obrovskou ránou. I s jeho odkazem však pokračují dále a rozšiřují své prodejny a centrály po celé Evropě.